Tarih: 06 Eylül 2018

Gösterim: 1118

Üniversitemizde Düzenlenen “2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı” Başarıyla Gerçekleşti

Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik olarak düzenlenen, üniversitemiz fakülteleri, meslek yüksekokulları ve bölümleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra; öğrenci işleri, sağlık, kültür, spor, bilgi işlem, kütüphane ve değişim programları konularında da detaylı bilgilerin yer aldığı “2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı”  başarıyla gerçekleşti.

Üniversitemiz “2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı”nın birinci günü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne, ikinci günü Denizcilik Fakültesi, Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu’na, üçüncü günü Gönen Meslek Yüksekokulu, Manyas Meslek Yüksekokulu, Bandırma Meslek Yüksekokulu ve Erdek Meslek Yüksekokulu’na, dördüncü günü ise Yabancı Diller Yüksekokulu’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize yönelik olarak düzenlendi.

Oryantasyon programlarımızın açış konuşmalarını dönüşümlü olarak Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Alpaslan Serel ve Prof. Dr. Suat Uğur gerçekleştirirken, Fakülte Dekanlarımız ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz de üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizi akademik birimleri hakkında bilgilendirdi. Ayrıca Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından da öğrencilerimize bilgi aktarımında bulunuldu.

Oryantasyon programımızın son günü, üniversitemizin Yabancı Diller Yüksekokulu’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirildi.

Program kapsamında, üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu ve bölümlerinin tanıtılmasının yanı sıra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından da öğrencilerimize bilgilendirmelerde bulunuldu.

Saat 10.30’da başlayan Yabancı Diller Yüksekokulu oryantasyon programımızın açış konuşmalarını üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Serel gerçekleştirdi. Serel konuşmalarında, üniversitemizin kuruluşu, akademik birimleri, “Sen, Umut Ol!” mottosunun öğrenciye yüklediği sorumluluklar, akademik başarıları, düzenleyicisi veya paydaşı olduğu ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongreler ile Yeni Merkez Yerleşke Projesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alpaslan Serel’in açış konuşmalarının ardından Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Kazım Ar, Yabancı Diller Yüksekokulumuz’u tanıtmak amacıyla yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda üniversitemiz, yabancı diller yüksekokulu, hazırlık sınıfının amacı, hazırlık programı süresi ve yabancı dil seviyeleri hakkında bilgi veren Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcımız Öğretim Görevlisi Kazım Ar, “Yabancı Diller Yüksekokulu olarak yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyoruz. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, birçok öğrencimizin tereddütlü olduğuna şahit oluyoruz. Hayatınızın hiçbir döneminde, bir daha, bir yılınızı yabancı dile ayırma imkanı elde edemeyeceksiniz. Hazırlık sınıfı dışında, Türkiye’de yabancı dil öğrenme imkanınız yok. Kurs aracılığıyla yabancı dil eğitimi tam anlamıyla olamıyor, maalesef. En azından bir yabancı dili bilen insan sayımız % 5 civarında bile değil. Kendi derdini anlatabilecek insan sayımız çok az. Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir öğrencilerimizin yabancı dil eğitimine çok fazla önem veriyor.” diye konuştu.

Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Kazım Ar’dan sonra Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. İsmail Şahin kürsüye çıktı. Şahin, “Her zaman duyduğunuz, gördüğünüz, bildiğiniz şeyler olsa da tecrübe edinmiş birisinden dinlemek istersiniz diye tekrar ediyorum. Başta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu öğrenciler olmak üzere, bir öğrencinin iyi şartlarda iş bulmasının en önemli koşulu yabancı dil bilmektir. Dil yeterliliğiniz yoksa rekabet şansınız çok az. Sadece iş bulma değil, kariyer edinme açısından da yabancı dil bilmeniz sizlerin önünü açacaktır. Bu bir seneyi iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Yüksekokulumuzdaki akademisyenler bilgili ve deneyimliler. Ayrıca ana dili İngilizce olan akademisyenlerimiz de var. Sizlere sunulan bu fırsatı iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Şu an itibariyle üniversitelerini dereceyle bitiren bazı öğrenciler, yabancı dil bilmedikleri için istedikleri iş imkanlarına kavuşamıyor. Yabancı dil sizleri ileriye ve geleceğe taşıyacak önemli bir araçtır. Sizlere başarı dolu bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.” dedi.

Gerçekleşen programda ayrıca, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Davut Araç, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Karatepe, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Öğretim Görevlisi Duygu Bilgin Kayalık, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Kadir Kesgin de birimleri hakkında öğrencilerimize detaylı bilgi aktarımında bulundular.

Öğrenci İşleri Daire Başkanımız Davut Araç konuşmalarında, üniversitemiz eğitim-öğretim faaliyetleri ile kayıt ve sınav dönemleri, kayıt dondurma ve kayıt yenileme işlemleri, azami öğrenim süreleri, öğrenci danışmanlığı, ders alma-bırakma, derslere devam, sınavlar ve değerlendirme, mazeret sınavları, BANÜ-MOBİL uygulaması, öğrenci disiplin yönetmeliği, Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları hakkında gerekli bilgileri öğrencilerimize aktardı.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Kadir Kesgin ise öğrencilerimizi uzaktan eğitim sistemi, kablosuz internete bağlanma ve öğrenci bilgi sistemine giriş konularında bilgilendirdi.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Karatepe ise öğrencilerimizi, Mali Hizmetler Şube Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Spor Şube Müdürlüğü, Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü, İktisadi İşletme Şube Müdürlüğü, yetki ve sorumluluk, teşkilat şeması, öğrenci yemek bursu, kısmi zamanlı çalışma imkanı, spor tesislerimiz ve öğrenci topluluklarımız hakkında bilgilendirdi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Duygu Bilgin Kayalık, öğrencilerimize üniversitemiz kütüphanesinin; fiziki yapısı, personel sayısı, çalışma saatleri ve mevcut kitap durumu ile ilgili bilgi aktarımında bulundu.

Yabancı Diller Yüksekokulu oryantasyon programının son bölümü ise öğrencilerin sorularına verilen cevaplara ayrıldı.

Üniversitemizin düzenlemiş olduğu “2018 - 2019 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programı” bugün, Yabancı Diller Yüksekokulu’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen program ile son buldu.


Fotoğraflar