18 Eylül 2020

Gösterim: 657

Zorunlu Hazırlık Sınıfı

Üniversitemize bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri 1999 ile 2014 yılları arasında zorunlu hazırlık eğitimi almışlardır. Öğrenciler, 1999 ile 2014 yılları arasında her dönem 2 lisans dersini  İngilizce olarak almışlardır. 2009 yılından itibaren ise bu iki ders seçmeli olarak kendilerine sunulmuştur. 

2020 - 2021 eğitim ve öğretim yılı itibariyle Üniversitemize bağlı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) bölümü açılmış olup bu öğrenciler bir yıl süreli zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi alacaklardır. Dersler, Üniversitemizin aldığı Senato kararı doğrultusunda 2020 - 2021 eğitim ve öğretim yılı düz döneminde  LMS üzerinden online olarak verilecektir. 

Öğrencilerden isteyenler Güz Dönemi başlamadan Yeterlilik (Muafiyet) sınavına alınırlar. Bu sınavdan başarılı olan, 60 ve üzeri puan alanlar, muaf olur ve 1. sınıfa devam ederler. Muaf olmayan öğrencilerin tamamı Seviye Belirleme ve Yerleştirme sınavına katılırlar. Bu sınavdan aldıkları puana göre bir şubeye yerleştirilirler. 

Hazırlık sınıfına yereleştirilen öğrenciler haftada 20 ile 30 saat ders alırlar. Ders saatleri öğrencilerin yer aldıkları şubenin seviyesine göre değişir. Dersler devam ederken şubeden farklı bir seviyede olan öğrencilerin tespiti durumunda şubeleri değiştirilebilir. Bu durum genel olarak ilk haftalarda yapılır. 

Zorunlu Hazırlık Sınıfında derse devam, ölçme-değerlendirme ve diğer şartları kapsayan BANÜ Yabancı Dil Eğitim-Öğretim Yönetmeliği incelenebilir. Yönetmelik, Öğrenci menüsünde Mevzuat linkinde yer almaktadır.