04 Ağustos 2021

Gösterim: 3445

Zorunlu Hazırlık Sınıfı

Üniversitemize bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri 1999 ile 2014 yılları arasında zorunlu hazırlık eğitimi almışlardır. Öğrenciler, 1999 ile 2014 yılları arasında her dönem 2 lisans dersini  İngilizce olarak almışlardır. 2009 yılından itibaren ise bu iki ders seçmeli olarak kendilerine sunulmuştur. 

2020 - 2021 eğitim ve öğretim yılı itibariyle Üniversitemize bağlı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce), 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı itibariyle de İktisadi ve İdare Bilimler Fakültesi İktisat (İngilizce) bölümleri açılmış olup bu bölümlere kayıt yaptıran öğrenciler bir yıl süreli zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi alacaklardır. 

Öğrencilerden isteyenler Güz Dönemi başlamadan Yeterlilik (Muafiyet) sınavına alınırlar. Bu sınavdan başarılı olan, 60 ve üzeri puan alanlar, muaf olur ve 1. sınıfa devam ederler. Muaf olmayan öğrencilerin tamamı Seviye Belirleme ve Yerleştirme sınavına katılırlar. Bu sınavdan aldıkları puana göre bir şubeye yerleştirilirler. 

Hazırlık sınıfına yereleştirilen öğrenciler haftada 20 ile 30 saat ders alırlar. Ders saatleri öğrencilerin yer aldıkları şubenin seviyesine göre değişir. Dersler devam ederken şubeden farklı bir seviyede olan öğrencilerin tespiti durumunda şubeleri değiştirilebilir. Bu durum genel olarak ilk haftalarda yapılır. 

Zorunlu Hazırlık Sınıfında derse devam, ölçme-değerlendirme ve diğer şartları kapsayan BANÜ Yabancı Dil Eğitim-Öğretim Yönetmeliği incelenebilir. Yönetmelik, Öğrenci menüsünde Mevzuat linkinde yer almaktadır.