04 Ağustos 2021

Gösterim: 14385

Sınavlar ve Sınav Örnekleri

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında yapılacak Muafiyet ve Seviye Tespit Sınavı Takvimi için tıklayınız. 

Takvimde değişmeler olabilir. Gerekli güncellemeler yapıldığından herhangi bir sorunla karşılaşmamak için sınav tarihlerinden 20 gün önce kontrol etmek gerekir. 

Yüksekokulumuz tarafından yapılan yabancı dil sınavları;

I) Zorunlu Dersler Muafiyet Sınavı: Öğretim dili Türkçe olan bir önlisans veya lisans programına ilk defa kayıt yaptıran öğrenciler, programlarında zorunlu olan yabancı dil derslerinden muaf olmak için katılabilirler. Sınavdan 60 ve üzeri puan alanlar tüm bölüm ve programlarda 1. sınıfta zorunlu olan Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden muaf olurlar. 

Örnek sınav için tıklayınız.

II) Erasmus+ ve Mevlana Programları Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı: Sınavın amacı; Erasmus+ ile Mevlana Programlarına başvuru yapmak isteyen önlisans, lisan ve lisansüstü öğrencilerinin dil seviyelerini belirleyerek bunu belgelendirmektir. Güz Dönemi ve Bahar Dönemi sonunda olmak üzere yılda 2 kez sınav yapılır. 

Sınavda; dilbilgisi, kelime bilgisi, okuma, dinleme ve yazma (kompozisyon) becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer almaktadır. Örnek sınav için tıklayınız.

III) Yüksek Lisans Yabancı Dil Sınavı: Üniversitemize bağlı enstitülerde yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen adayların yabancı dil bilgisi seviyelerini tespit etmektir.  Güz Dönemi ve Bahar Dönemi kapsamında yılda 2 kez sınav yapılır. 

Sınavda; dilbilgisi, kelime bilgisi, okuma, dinleme ve yazma (kompozisyon) becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer almaktadır. Örnek sınav için tıklayınız.

IV) Zorunlu Hazırlık Sınıfı Muafiyet/Yeterlilik Sınavı: Bu sınava Zorunlu Hazırlık Sınıfı öğrenimi görecek veya daha önce başarısız olmuş olan öğrenciler katılabilirler. Sınavda; dil bilgisi, kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve günlük yaşamda gerekli konuşma kalıplarını ölçmeye yönelik çoktan seçmeli sorular yer almaktadır. Güz Dönemi öncesi ve sonrası olmak üzere yılda 2 kez yapılır.

Örnek Sınav 1 için tıklayınız.

Örnek sınav 2 için tıklayınız

V) İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Seviye Tespit Sınavı: Sınavın amacı; Hazırlık Sınıfına başvuru yapmış olan öğrencilerin seviyelerini ölçerek benzer veya yakın dil seviyesine sahip olanları bir araya getirmek ve bir şubeye yerleştirmektir. Sınav girme zorunluluğu bulunmaktadır. Girmeyen öğrencilerin başvuruları iptal edilebilecektir.